بافت مشاهده نیم صفحه نخست روزنامه روزنامه استانی

بافت: مشاهده نیم صفحه نخست روزنامه روزنامه استانی پخش زنده مناظره انتخاباتی رشد اقتصادی سال 95

گت بلاگز اخبار سیاست خارجی دلالی انگلیس در جنگ کثیف

با گذشت بیش از یکهزار روز از تجاوز نظامی ائتلاف سعودی به یمن، نقش و همکاری بعضی کشورهای غربی از جمله انگلیس در ویرانی و کشتار مردم این کشور فقیر بیش از پیش نمای

دلالی انگلیس در جنگ کثیف

دلالی انگلیس در جنگ کثیف

عبارات مهم : انگلیس

با گذشت بیش از یکهزار روز از تجاوز نظامی ائتلاف سعودی به یمن، نقش و همکاری بعضی کشورهای غربی از جمله انگلیس در ویرانی و کشتار مردم این کشور فقیر بیش از پیش نمایان می شود.

به گزارش ایرنا، ششم فروردین سال 1394، عربستان با تشکیل ائتلافی از کشورهای عربی از جمله امارات، بحرین، قطر و مصر به بهانه بازگردندان ‘عبد ربه منصور هادی’ رییس جمهوری مستعفی و فراری به قدرت و نیز سرکوب جنبش انقلابی و مردمی ‘انصارالله’ به کشور یمن حمله کرد.

گرچه همدلی و همراهی تیم ائتلاف سعودی در اقدام نظامی علیه یمن اعتماد نفسی مضاعف به متجاوزان بخشید، ولی پشتیبانی و حمایت همه جانبه کشورهای غربی از جمله آمریکا، فرانسه و انگلیس، در تقویت روحیه کشورهای عضو ائتلاف تاثیر انکار ناپذیری داشت.

دلالی انگلیس در جنگ کثیف

دولت محافظه کار انگلیس به ریاست ‘دیوید کامرون’ که از سال 2010 میلادی و استقرار در منزل ‘شماره 10 داونینگ استریت’ تا پیش از حمله ائتلاف سعودی به یمن، به تایید روزنامه ‘ایندیپندنت’، 6 میلیارد پوند سلاح پیشرفته از جمله جت جنگنده ‘تایفون’ به عربستان فروخته بود، به فاصله چند روز از این تجاوز نظامی، به حمایت از ریاض و متحدانش پرداخت.

نخست وزیر انگلیس دو روز بعد از شروع حمله نظامی ائتلاف سعودی به یمن در گفت وگوی تلفنی با ‘ملک سلمان’، بر ‘حمایت نیرومند لندن’ از این تجاور نظامی تاکید کرد و گفت: شکی نیست که ریاض دارای این حق است که تمامی کارها ممکن را جهت جلوگیری از تجاوز حوثی ها، حمایت از منصور هادی و دولت وی بکار بندد.

با گذشت بیش از یکهزار روز از تجاوز نظامی ائتلاف سعودی به یمن، نقش و همکاری بعضی کشورهای غربی از جمله انگلیس در ویرانی و کشتار مردم این کشور فقیر بیش از پیش نمای

اما این آخر ماجرا نبود، لیکن کشتار مردم یمن به وسیله ائتلاف سعودی با استفاده از سلاح های انبار و خریداری شده است ساخت کشورهای اروپایی از جمله انگلیس، پارلمان اروپا را وادار به تصویب قطعنامه غیر الزام آور جهت تحریم تسلیحاتی عربستان کرد.

این قطعنامه آخرهای سال 1394 با 359 رای موافق در برابر 212 رای مخالف به تصویب رسید، ولی به رغم اقدام پارلمان اروپا، نخست وزیر انگلیس، به دفاع از فروش سلاح های به گفته وی ‘چشمگیر و مهمی’ همچون جنگنده های تایفون پرداخت و از این بابت ابراز خرسندی و بر تلاش دولت متبوعش جهت فروش سلاح زیاد به عربستان تاکید کرد.

اما بی توجهی کامرون به تجاوزگری ائتلاف ضد یمنی و تاکید بر استمرار فروش سلاح به عربستان، انتقاد جراید و نشریات انگلیسی و مقامات شرکت های متفاوت از جمله شرکت کنترل تسلیحات عفو بین الملل را برانگیخت.

دلالی انگلیس در جنگ کثیف

روزنامه انگلیسی ‘ناسیونال’ آخرهای سال 1394 در گزارشی با انتقاد از سیاست تسلیحاتی کامرون نوشت: کسب درآمد جهت کشور نباید به بهای ویران شدن سایر کشورها تمام شود.

این روزنامه همچنین در گزارش خود افزود: زندگی در یمن به نبرد روزانه با فقر و کمبود آب، غذا و دارو به وسیله بمب های ساخت انگلیس تبدیل شده است هست. سکوت نباید ادامه یابد و باید کامرون از فصاحت مشکوک خود – هنگامی که می گوید – که حملات هوایی(عربستان به یمن) انگلیس را امن تر کرده هست، دست بردارد.

با گذشت بیش از یکهزار روز از تجاوز نظامی ائتلاف سعودی به یمن، نقش و همکاری بعضی کشورهای غربی از جمله انگلیس در ویرانی و کشتار مردم این کشور فقیر بیش از پیش نمای

مدیر برنامه کنترل تسلیحات عفو بین الملل نیز ضمن محکوم کردن گفته های کامرون اعلام کرد: انگلیس در حال ایجاد یک سابقه خطرناک جهت بقیه کشورهای دنیا از طریق استمرار فروش سلاح به حکومت های مساله دار مثل عربستان است.

‘الیور اسپراگ’ فروش سلاح به یمن را منزجر کننده و نقض قوانین بین المللی دانست و گفت: این به اصطلاح ادوات چشمگیر که کامرون از آن سخن می گوید، مشمول بر حجم عظیمی از تسلیحات جهت ارتش عربستان هست، در حالیکه سابقه وحشتناک ریاض در جنگ یمن را می دانیم.

دلالی انگلیس در جنگ کثیف

استعفای کامرون در ژوییه سال 2016 به حضور (حدودا) پنج ساله وی به عنوان جوان ترین نخست وزیر انگلیس آخر داد و کلید منزل شماره 10 داونینگ استریت در دستان ‘ترزا می’ دیگر عضو ارشد حزب ‘محافظه کار’ قرار داده شد و بعد از 28 سال از نخست وزیری’ماگارت تاچر’ معروف به ‘بانوی آهنین’، زنی دیگر از این حزب بر این مستند کلیدی تکیه زد.

گردش قدرت در لندن هیچ تغییری در نگرش ارتباط با همکاری انگلیس و عربستان و موضع مقامات لندن برابر حمله نظامی به یمن برجای نداشت و می در حمایت از ائتلاف سعودی ضد یمنی پای جای پای سلف خود گذاشت.

** ترزا می در ریاض

عربستان مهمترین شریک تجاری انگلیس در منطقه خاورمیانه هست، از این رو هر نخست وزیری در این کشور، بعد از به قدرت رسیدن، در تور خاورمیانه ای خود، سفر به ریاض و ملاقات با شاه سعودی را در اولویت قرار می دهد.

انگلیس در میان کشورهای اروپایی نخستین کشوری است که سلاح و تجهیزات نظامی جهت عربستان تامین می کند و عمده نیاز نفتی خود را از این کشور برآورده می سازد و از همین رو نیاز متقابل انگلیس به نفت و وابستگی عربستان به تسلیحات پیشرفته، زمینه پیوند و همکای لندن و ریاض را همواره در وضعیتی پویایی قرار داده است.

نخست وزیر انگلیس هشتم آذر سال 1396 در سفر به عربستان با مقامات این کشور دیدار و بر استمرار همکاری یکسان تاکید کرد، ولی فشار جامعه جهانی بر عربستان به خاطر اعمال محدویت و محاصره بندر ‘الحدیده’، باعث شد، نخست وزیر انگلیس حامل یک ‘پیام جدی’ در مورد یمن جهت ریاض باشد.

می در دیدار با مقامات عربستانی ضمن اعلام نگرانی خود از بحران انسانی در یمن، از آنان خواست بندر الحدیده را به روی عملیات بشردوستانه و تجاری بگشایند.

گرچه بسیاری از تحلیلگران خواست نخست وزیر انگلیس از عربستان را نیز ناشی از فشار سنگین افکار عمومی جامعه جهانی نسبت به فروش سلاح ها به ریاض تفسیر کردند، ولی رقم کلان و شیرین قراردادهای تسلیحاتی همواره بر سایر مراوادت دو کشور سایه افکنده و چنین خواسته های برخوردار از ‘پز بشردوستانه’ را به حاشیه رانده است.

در هر حال سفر می به ریاض بی پاسخ نماند و اسفند سال 1396، ‘محمد بن سلمان’ ولیعهد سعودی جهت شروع فصلی جدی در روابط انگلیس و عربستان به لندن سفر کرد.

** بن سلمان در لندن

بن سلمان ولیعهد سعودی 16 اسفند سال 1396 وارد لندن شد و طی سه روز حضور در انگلیس با مقامات این کشور از جمله ‘ملکه الیزابت’ دیدار کرد.

خبرگزاری ‘رویترز’ متعاقب دیدار بن سلمان از لندن در گزارشی از امضای قراردادهای تجاری دوجانبه به ارزشی بیش از 2 میلیارد دلار خبر داد.

همچنین به تایید منابع خبری، ولیعهد سعودی و نخست وزیر انگلیس قراردادی 14 میلیارد دلاری را جهت فروش 48 فروند جنگنده پیشرفته و چند منظوره ‘تایفون’ به عربستان منعقد کردند.

** اعتراض به حضور بن سلمان در لندن

از بن سلمان به عنوان ‘معمار ائتلاف جنگ یمن’ یاد می شود و نتیجه رویکردهای جنگ طلبانه ولیعهد سعودی، فوت و زخمی شدن بیش از 36 هزار یمنی و نابود زیرساخت های این کشور فقیر را در پی داشته است.

داشتن چنین پرونده پر و پیمانی از جنایت، اعتراض شهروندان انگلیس را بدنبال داشت و آنها با برپایی تظاهرات، مخالفت خود را نسبت به سفر بن سلمان به انگلیس اعلام کردند.

مردم انگلیس در تظاهرات متفاوت ضمن اعلام انزجار از حمایت های دولت انگلیس از عربستان، از مسئولان کشور خود خواستند، جنایت های ائتلاف سعودی در یمن را نادیده نگیرند.

همچنین شماری از نمایندگان مجلس و فعالان مدنی انگلیس اعتراض خود را نسبت به حضور بن سلمان در لندن اعلام کردند.

‘کیت اسامور’ نماینده مجلس و وزیر توسعه بین الملل کابینه در سایه انگلیس در این ارتباط گفت: دولت ما نباید جهت بن سلمان فرش قرمز پهن کند، ائتلاف به رهبری عربستان از گرسنگی به عنوان ابزاری جهت جنگ استفاده می کند و این شرم آور است.

‘جرمی کوربین’ رهبر حزب ‘کارگر’ انگلیس نیز در سخنانی تند خطاب به ترزا می گفت: فاجعه انسانی در یمن بیداد می کند، هزاران نفر از گرسنگی زحمت می برند، 600 هزار کودک به علت بمباران های ائتلاف نظامی به رهبری عربستان و محاصره یمن به وبا مبتلا شده است اند .

وی افزود: آلمان فروش سلاح به عربستان را متوقف کرده و این در حالی است که حجم معاملات تسلیحاتی انگلیس با ریاض به طور چشمگیری زیاد کردن داشته و مشاوران نظامی انگلیسی جنگ یمن را هدایت می کنند.

کوربین ادامه داد: این درست نیست که دولت انگلیس علی رغم توصیه شرکت ملل متحد که تصریح می کند، در یمن جنایت جنگی صورت گرفته، واکنش‌ها کند، آیا نخست وزیر آمادگی دارد تا در ملاقات با ولیعهد عربستان اعلام کند که فروش سلاح به ریاض را متوقف کرده و خواستار آتش بس در یمن است.

با این حال به رغم چنین اعتراضاتی، نخست وزیر انگلیس از سفر بن سلمان به لندن و سیاست های او حمایت کرد و رابطه میان دو کشور را ‘تاریخی’ دانست.

** همکاری 7 هزار انگلیسی در جنگ کثیف

دولت انگلیس افزون بر تامین سلاح های پیشرفته جهت ائتلاف سعودی، از حضور نظامی خود طی چهار سال جنگ یمن مغفول نمانده است.

پایگاه خبری ‘العهد’ اردیبهشت امسال در گزارشی با استناد به تحقیقات دو پژوهشگر فاش کرد که بیش از هفت هزار انگلیسی به عربستان در تجاوز به یمن کمک می کنند.

به گزارش این پایگاه اینترنتی خبری، ‘مایکل لوئیس’ و ‘کاترین تمبلر’ در این تحقیقات خود به این نتیجه رسیده اند که حضور انگلیس در جنگ یمن به خاص از نظر حضور نیروی انسانی، بسیار عمیق تر از چیزی است که تصور می شود.

در نتیجه تحقیقات این دو پژوهشگر آمده است: برآورد می شود، حدود هفت هزار کارمند شرکت های پیمانکاری در انگلیس و کارکنان بخش خدمات غیرنظامی و افراد نظامی، به نیروی هوایی عربستان و دیگر نیروهای نظامی این کشور در حملات وحشیانه به یمن کمک می کنند. جالب این که دولت انگلیس ادعا می کند که از شمار شهروندانش که به عربستان در جنگ علیه یمن کمک می کنند و نوع فعالیت آنها اطلاع ندارد، در حالی که این افراد بر اساس قراردادهای امضا شده است بین دو کشور و در چارچوب ماموریت های تعیین شده است از انگلیس خارج شده است اند.

همچنین در این پژوهش آمده است: کارکنان شرکت تسلیحاتی انگلیسی «بی ایی ای سیستمز» به آموزش نیرو و راه اندازی و نگهداری تجهیزات کار گذاشته شده است روی هواپیماهایی که به عربستان فروخته شده، ادامه می دهند. بعضی از این هواپیماها به طور مستقیم در حملات علیه یمن همکاری دارند. کارمندان انگلیسی مستقر در عربستان، با کمک به این کشور در زمینه استفاده از بمب های خوشه ای در یمن ادامه می دهند، در حالی که بیش از یکصد کشور از جمله انگلیس توافقنامه ممنوعیت استفاده از این نوع سلاح را امضا کرده اند.

نشریه انگلیسی ‘میل ان ساندی’ نیز آذر سال 1396 در گزارشی در همین زمینه اعلام کرد: ارتش انگلیس در عملیاتی با عنوان ‘عملیات تقاطع’ به صورت مخفیانه در حال آموزش نیروهای سعودی در جنگ با یمن موسوم به ‘جنگ کثیف’ است.

انتشار این خبر با تصویر العمل ‘اندرو میچل’ از قانونگذاران محافظه کار و وزیر سابق توسعه در انگلیس مواجه شد و وی همکاری ارتش این کشور در جنگ یمن را بخشی از ‘همدستی شرم آور’ در درد و زحمت مردم یمن عنوان کرد.

وی همچنین از دولت انگلیس خواست راجع به نقش این کشور در عملیات نظامی عربستان براق سازی کند.

** لندن و ائتلاف سعودی، ضد ایران

مقامات لندن و ریاض که طی مدت همپیمانی در ائتلاف ضد یمنی و در پی مقاومت جبهه مردمی توفیقی نداشته اند، تلاش دارند ناکامی های خود را با متهم کردن کشور عزیزمان ایران جبران کنند.

نخست وزیر انگلیس در سفری که به عربستان داشت، به طرح اتهامات واهی علیه کشور عزیزمان ایران پرداخت و مدعی شد که پایتخت کشور عزیزمان ایران با حمایت از انصارالله در یمن علیه منافع جامعه بین الملل و تحقق ثبات و صلح در این کشور اقدام می کند.

‘بوریس جانسون’ وزیر خارجه وقت انگلیس نیز اسفندماه سال گذشته به تبعیت از مافوق خود، کشور عزیزمان ایران را متهم به ارسال موشک و تجهیزات نظامی به یمن کرد و آن را مایه نگرانی دانست.

وزیر خارجه سابق انگلیس همچنین فروردین سال جاری، در تصویر العمل به پرتاب موشک جبهه مقاومت مردمی یمن به عربستان اعلام کرد: لندن در جنگ یمن کنار ریاض ایستاده است.

طرح اتهامات واهی علیه جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران در حالی است که پایتخت کشور عزیزمان ایران چهار گزینه مشمول بر برقراری آتش بس و توقف سریع کلیه حملات نظامی خارجی، ارسال فوری و بدون وقفه کمکهای انسان دوستانه جهت مردم یمن، از سرگیری گفت وگوی ملی یمنی و تحت هدایت مردم این کشور و با همکاری نمایندگان تمام احزاب سیاسی و گروه های اجتماعی و تشکیل دولت فراگیر وحدت ملی را جهت برون رفت این کشور فقیر از مصیبت جنگ، پیشنهاد کرده است.

از سوی دیگر، حمایت لندن از ائتلاف سعودی – عربی و حضور نیروهای انگلیسی در جنگ علیه کشور فقیر یمن را باید در استمرار همکاری کشورهای غربی و رژیم صهیونیستی جهت تضعیف و ویران کردن کشوری مسلمان دانست.

به خاطر سیاست جنگ طلبانه ائتلاف سعودی، اکنون یمن به کشوری جهت تاخ و تاز نیروهای غربی تبدیل شده است است.

چندی پیش بود که منابع معتبر در گزارشی از حضور مخفیانه نیروهای خاص آمریکا معروف به ‘گرین برت’ (کلاه سبزها ) در مرز عربستان و یمن و با نشانه کمک آنها به نظامیان سعودی خبر دادند و به افشای همکاری نظامیان فرانسه در حمله به بندر ‘الحدیده’ پرداختند.

رژیم صیهونیستی نیز خرسند از اوضاع بحرانی یمن، ساز خود را کوک می کند و با تجهیز نیروی هوایی عربستان به بمب ها و موشک های ممنوعه بر زحمت مضاعف مردم یمن می افزاید و جهت آسایش روان مقامات سعودی، به فروش سامانه دفاعی ‘گنبد آهنین’ به ریاض می اندیشد.

با این وجود، جنگ یمن به رغم تلاش های دیپلماتیک و رفت و آمدهای ‘مارتین گریفیتس’ نماینده خاص شرکت ملل در امور یمن جهت میانجی گری و برقراری آشتی، همچنان ادامه یافته و به نظر می رسد میلی هم از این بابت از جانب کشورهای غربی نظیر آمریکا، انگلیس و فرانسه که رکورددار فروش اسلحه به کشورهای ائتلاف ضد یمنی سعودی هستند، مشاهده نمی شود.

به هر روی گرچه یمن به ‘زمین سوخته’ جهت یمنی ها تبدیل شده، ولی چون ‘باتلاقی’ کشورهای عضو ائتلاف و همپیمانان غربی این ائتلاف را به کام خود فرد برده و تنها گزینه خروج آبرومندانه از این بحران جهت متجاوزان، تمکین به خواست مردم یمن یعنی توقف حملات و ایجاد زمینه گفت وگو یمنی – یمنی است.

واژه های کلیدی: انگلیس | همکاری | انگلیس | عربستان | انگلیسی | عربستان | عربستان، | عربستانی | حمله نظامی | کشورهای عربی | تجهیزات نظامی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog