بافت مشاهده نیم صفحه نخست روزنامه روزنامه استانی

بافت: مشاهده نیم صفحه نخست روزنامه روزنامه استانی پخش زنده مناظره انتخاباتی رشد اقتصادی سال 95

گت بلاگز اخبار ورزشی و نتایج مسابقات اتهام بزرگ به آقای دکتر!

اصفهانیان، مدیر کمیته داوران در گفت وگو با «شهروند»: ٥ ماه قبل و بعد از پیروزی سایپا برابر صنعت نفت آبادان در هفته دوم لیگ برتر علی دایی در کنفرانس خبری حاضر شد

اتهام بزرگ به آقای دکتر!

اتهام بزرگ به آقای دکتر!

عبارات مهم : داوران

اصفهانیان، مدیر کمیته داوران : دایی در حیطه وظایف خود صحبت کند

اصفهانیان، مدیر کمیته داوران در گفت وگو با «شهروند»: ٥ ماه قبل و بعد از پیروزی سایپا برابر صنعت نفت آبادان در هفته دوم لیگ برتر علی دایی در کنفرانس خبری حاضر شد و ضمن تمجید از عملکرد شاگردانش به خاطر کسب پیروزی اعلام کرد كه بنا ندارد این فصل راجع به داوران صحبتی داشته باشد.

اتهام بزرگ به آقای دکتر!

حالا ٥ ماه بعد از این وعده دایی نه تنها به قول خودش عمل نکرده بلکه هفته به هفته شدت انتقادهای او به داوری زیاد و زیاد می شود. او بعد از آخر بازی سایپا برابر سپاهان در هفته شانزدهم شدید ترین انتقادها را به دکتر بیژن حیدری مطرح کرد و در چنین شرایطی همه منتظر تصویر العمل فدراسیون فوتبال به توهین های دایی هستند.

جنجال در بازی سایپا- سپاهان

سایپا در هفته شانزدهم شانس بسیار زیادی داشت تا در بازی برابر سپاهان به یک ٣ امتیاز حساس دست پیدا کند. شاگردان دایی تا دقیقه ٨٥ از حریف خود پیش بودند ولی در یک صحنه مشکوک بیژن حیدری جهت سپاهان یک پنالتی اعلام كرد تا درنهایت با گل شدن ضربه پنالتی بازی با نتیجه یک بر یک به آخر برسد. سرمربی سایپا که در طول بازی هم بارها و بارها به عملکرد تیم داوری اعتراض داشت، بعد از اعلام پنالتی اعتراض هایش به اوج خود رسید. البته این آخر خشم دایی نبود و او در کنفرانس خبری صحبت های عجیب و غریبی را علیه دکتر حیدری مطرح کرد. درست است که صحبت های دایی خیلی تند بود ولی نمی شود واژه بی سابقه را جهت آن به کار برد. دلیلش هم این است که این مربی بارها و بارها به طرق متفاوت مواضع تندی علیه داوران فوتبال کشور عزیزمان ایران داشته هست؛ ولی اتهاماتی که دایی به بیژن حیدری زد چه بود؟

اصفهانیان، مدیر کمیته داوران در گفت وگو با «شهروند»: ٥ ماه قبل و بعد از پیروزی سایپا برابر صنعت نفت آبادان در هفته دوم لیگ برتر علی دایی در کنفرانس خبری حاضر شد

اتهام به دکتر

اتهامات دایی به دکتر بیژن حیدری به این شرح است: «شما بروید یک داور را بیاورید که آن صحنه را اشتباه اعلام کند؛ اگر صحنه پنالتی را هم به خاطر بیاورید، توپ در شرایط معمولی به دست بازیکن من خورد و دستش اصلا باز نبود؛ متاسفانه نمی دانم این غلط های دفعه چندم است که جهت تیم من رخ می دهد. ما به مسأله ای اعتقاد داریم که یکی از آنها این است که هر کس در این دنیا جواب کارهایش را می گیرد؛ خودم خیلی ها را دیدم که طوری در زندگی ارزش ضربه خوردند که متوجه نشدند از کجا ضربه خوردند؛ ان شاءالله همه به خودمان بیاییم و وجدانمان بیدار شود و حق را به حق دار بدهیم.»

داستان معروف کارت به کارت و قهرمانی و دایی

مشهورترین جنجال داوری فوتبال کشور عزیزمان ایران مربوط به همان بازی معروف پرسپولیس- سپاهان در اصفهان است که علی دایی با افشاگری هایش محسن قهرمانی را به غش کردن به سمت تیم اصفهانی متهم کرد و سپس ماجرای دریافت پول از کلوب ها و کارت به کارت لو رفت و قهرمانی محروم شد. البته علی دایی با مدل اعتراض هایش به داوری هر لحظه نشان داده که اعتماد کافی به آنها ندارد و حتی چند بار هم در مصاحبه های خود به این مسأله تأکید کرده هست. با وجود این تکرر اتهامات دایی به داوران و تند بودن اعتراض هایش به خوبی نشان می دهد که این نگاه صورت آشنا شده است فوتبال کشور عزیزمان ایران به قاضیان مسابقه های می تواند هر لحظه زمینه ساز یک پرونده بزرگ و جنجالی دیگر در فوتبال کشور شود.

اتهام بزرگ به آقای دکتر!

اعتراض های تمام نشدنی و تکراری

علی دایی در همان بازی برابر صنعت نفت در هفته دوم که گفته بود تصمیم دارد امسال راجع به داوران حرف نزند یک جمله جالب توجه به زبان آورد و گفت: «اگر صحنه های بازی را دوباره نگاه کنید، می بینید که زیاد سوت ها به نفع صنعت نفت بود.» این مربی در بازی برابر گسترش فولاد هم عملا اعتراض های شدید به داوری داشت و گفت داور با عملکرد خود روی نتیجه بازی تأثیر داشت. این مربی حتی بعد از بازی تیمش برابر مشکی پوشان هم با اعتراض شدید به داوری گفت: «به غیرت بازیکنانم افتخار می کنم که با این همه ناداوری ٢٠ امتیاز گرفتیم. بازیکن من را امروز زدند؛ آیا داور کارت نداد؟ داور به دنبال این بود که در یک بازی جلوی ما پرسشها گذشته را جبران کند. ما با او مسئله نداشتیم و کرمانشاهی بود که با ما مسئله داشت.

اصفهانیان، مدیر کمیته داوران در گفت وگو با «شهروند»: ٥ ماه قبل و بعد از پیروزی سایپا برابر صنعت نفت آبادان در هفته دوم لیگ برتر علی دایی در کنفرانس خبری حاضر شد

کرمانشاهی در بازی ما برابر پرسپولیس دنبال این بود که کار هایی را انجام دهد که در این بازی به اهدافش رسید.» سرمربی سایپا بعد از بازی این تیم برابر فولاد خوزستان هم البته با این جملات عجیب از خجالت داور درآمد و تأکید کرد: «متاسفانه تمام این داوری ها علیه ما صورت می گیرد. در بازی با سپیدرود بازیکن ما را طوری زدند که هم رباط صلیبی اش پاره شد، هم رباط جانبی اش پاره شد و رفت پیش دکتر کیهانی، دکتر گفت ماشین به او زده؟! آن صحنه را اشتباه نگرفتند و در عوض بازیکن ملی پوش ما مهدی ترابی را سه کارته کردند تا او را در این بازی نداشته باشیم. بازی با فولاد را نگاه کنید؛ آقای داور شاید ماموریت داشته تیم ما را ببازاند.» این صحبت ها تازه بخشی از اعتراض های دایی به داوری های این فصل بود که می توان گفت او در اکثر مسابقه های تیمش به بدترین شکل ممکن علیه داوران حرف زده است.

درباره دکتر بیژن

دکتر بیژن حیدری داور ٣٧ساله و فعال لیگ برتر معمولا مورد احترام اهالی فوتبال و رسانه ها بوده و در زلزله اخیر کرمانشاه هم به جای قضاوت کردن در مسابقه های لیگ تصمیم گرفت با سفر به مناطق زلزله زده به آسیب دیدگان این اتفاق تلخ پیگیری پزشكی داشته باشد. طبیعتا همان طور که مربیان و بازیکنان در فوتبال اشتباه می کنند داوران هم از این قاعده مستثنی نیستند و اتهام تبانی و حق خوری به آنها از سوی مربیان و بازیکنان بدون شک کمکی به فوتبال کشور نمی کند.

اتهام بزرگ به آقای دکتر!

مسأله حایز اهمیت راجع به بیژن حیدری اینجاست که او می تواند در پزشکی درآمد بسیار خوبی هم داشته باشد و نیازهای زندگی خود را بر طرف کند. با وجود این می بینیم او ورزش و داوری را هم در سطح حرفه ای دنبال می کند و از نظر کارشناسان با این که اشتباهاتی در قضاوت هایش مثل تمام داوران بزرگ دنیا داشته، همواره یکی از عالی ترین داوران لیگ برتر بوده هست. در این میان نباید فراموش کرد در فوتبالی که بازیکنان و مربیان هر سال با قراردادهای چند صدمیلیونی و میلیاردی پول قابل توجهی به دست می آورند، همین داوران فوتبال حتی یک ریال از حق الزحمه ناچیز خود را هم دریافت و هیچ کدام از همین مربیان و بازیکنان معترض حتی یک بار هم به این توصیه منفی و ناراحت کننده فوتبال کشور در صحبت های خود اشاره هم نکرده اند.

اصفهانیان: نمی گذاریم نتیجه های ضعیف خود را گردن داور بیندازند!

فریدون اصفهانیان، مدیر کمیته داوران و عضو هیأت رئیسه فدراسیون فوتبال در رابطه با تازه ترین اتهاماتی که علی دایی راجع به داوران و این بار شخص دکتر بیژن حیدری مطرح کرده هست، در گفت وگوی کوتاه با روزنامه شهروند گفت: «درباره اتفاقات بازی سایپا-سپاهان هنوز گزارش ناظر و داور بازی به دست ما نرسیده است و تا هنگامی که که گزارش نرسد ما نمی توانیم اظهار نظر رسمی راجع به عملکرد تیم داوری و حواشی بازی داشته باشیم.

نکته قابل توجه اینجاست که انسان اشتباه هم می کند و اشتباه کردن داور در تمام مسابقه های دنیا اتفاق می افتد. نباید این طور باشد که مربیان لیگ برتر و بازیکنان کسب نتیجه های ضعیف تیم خود را به گردن غلط های داوری بیندازند.» وی ادامه داد: «سعی کمیته داوران همواره بر این است که با تمام کمبود ها از داوران حمایت کند و این را از مدیریت فدراسیون هم خواسته ایم که حمایت قاطع تری از داوران در برابر هجمه ها داشته باشند.

ما خودمان آيین نامه ای داریم که براساس آن هنگامی که یک مسابقه را آنالیز می کنیم اگر داوری اشتباه تأثیرگذاري داشته باشد به جزییات آن پیگیری می شود و جرایمی را طبق قانون در نظر می گیریم؛ هر کسی هم عملکرد خوبی داشته باشد طبیعتا تشویق می شود.» اصفهانیان در بخش دیگری از صحبت های خود تأکید کرد: «من نمی خواهم راجع به شخص دایی یا فرد دیگری صحبت کنم. روی صحبت من با تمام مربیان است که نباید با اعتراض های خود به جایگاه و شأن داوری ضربه بزنند. فدراسیون در این زمینه آيین نامه انضباطی دارد و قطعا ما تمام اتهامات و توهین هایی را که از سوی بازیکن یا مربی خاصی به داوران مطرح شود به کمیته انضباطی جهت پیگیری قانونی ارجاع می دهیم.

مربیان فوتبال بهتر است در حیطه وظايف خودشان اظهار نظر کنند. شما نگاه کنید که در همین فصل آقای دایی چندین بار و به چه شکل های تندی علیه داوران موضع گرفته هست. ایشان بداند که داوران وظیفه قانونی خود را تلاش می کنند كه انجام بدهند بعد اگر ایشان هم در حیطه وظایف خود اظهار نظر داشته باشد، فوتبال کشور عزیزمان ایران و همه آرامش بهتری خواهند داشت.»

واژه های کلیدی: داوران | اعتراض | فوتبال | فوتبالی | اخبار ورزشی و نتیجه های مسابقات

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog